ÖZEL DOĞU ANADOLU HASTANESİ / BÖLÜMLERİMİZ

Türkiye Hasta\Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi

Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi’ne Hoş Geldiniz…

 • Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi; sağlık tesislerinin ve profesyonellerinin tıbbi süreçlerde karşılaştıkları hataların bildirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. HGBS ile sağlık kurumlarında hasta güvenliğine yönelik ülkemizde yaygın olarak gerçekleşen istenmeyen olayların tespit edilmesi hedeflenmektedir.
 • Bildirimler bireysel ve kurumsal olarak yapılabilmektedir.
 • Dünya çapında hata bildirimlerinde yaklaşım, kimin yaptığına değil, hataya odaklanmak olsa da çoğu ülke, olay bildiriminde yeterli kimliksizleştirme (anonimleştirme) şartlarını sağlayamadığı için ulusal bir güvenlik raporlama sistemi oluşturma konusunda çeşitli engeller ile karşılaşmaktadır.
 • Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi, bu gerekliliği sağlamak adına herhangi bir manuel veri girişine imkân tanımamakta, hata bildirimi için Hata Sınıflandırma Sistemleri (HSS™) standardını kullanmaktadır. Ayrıca bildirim sırasında Ip adresi, lokasyon bilgisi, kişi adı vb. hiçbir kişisel bilgi veri tabanına kaydedilmemektedir.
 • Yapılan bildirimler, Türkiye Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi'nin raporlama yetenekleri sayesinde anında raporlanabilmektedir. Bildirimlere ilişkin raporlar, ülkemizde sağlık kurumlarında hasta güvenliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasına katkı sağlamakta, aynı zamanda Sağlıkta Kalite Standartları’nın geliştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Sisteme yapacağınız bildirimler, birlikte daha iyiye ulaşmamız için son derece önemlidir.
 • Türkiye Sağlıkta Hasta Güvenliği Bildirim Sistemi Bildirim Formu Tıklayınız

   

   

  Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi


  Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi; sağlık kurumlarında çalışan personelin, maruz kaldığı istenmeyen olayların, ramak kala olayların ve maruziyete sebep olan hataların bildirilmesi için geliştirilmiş bir platformdur. ÇGBS ile sağlıkta çalışan güvenliğine yönelik ülkemizde yaygın olarak gerçekleşen istenmeyen olayların ve bu olayların sebeplerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir.
  Bildirimler bireysel ve kurumsal olarak yapılabilmektedir.
  Dünya çapında hata bildirimlerinde yaklaşım, kimin yaptığına değil, hataya odaklanmak olsa da çoğu ülke, olay bildiriminde yeterli kimliksizleştirme (anonimleştirme) şartlarını sağlayamadığı için ulusal bir güvenlik raporlama sistemi oluşturma konusunda çeşitli engeller ile karşılaşmaktadır.
  Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi, bu gerekliliği sağlamak adına herhangi bir manuel veri girişine imkân tanımamakta, hata bildirimi için Hata Sınıflandırma Sistemleri (HSS™) standardını kullanmaktadır. Ayrıca bildirim sırasında Ip adresi, lokasyon bilgisi, kişi adı vb. hiçbir kişisel bilgi veri tabanına kaydedilmemektedir.
  Yapılan bildirimler, Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi'nin raporlama yetenekleri sayesinde anında raporlanabilmektedir. Bildirimlere ilişkin raporlar, ülkemizde sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasına katkı sağlamakta aynı zamanda Sağlıkta Kalite Standartları’nın geliştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
  Çalışanlarımızın yapacakları bu bildirimler, birlikte daha iyiye ulaşmamız için son derece önemlidir.

   

  Türkiye Sağlıkta Çalışan Güvenliği Bildirim Sistemi Bildirim Formu Tıklayınız